Кафедри та викладачі/викладачки журналістики пропонують

Вітаємо на сторінці “Кафедри та викладачі/викладачки журналістики пропонують”. Тут Ви знайдете навчальні лекції, програми, кейси, інформацію про заходи від тих кафедр журналістики в Україні, які  опікуються формуванням компетентностей медіапрацівників на цінностях прав людини.


Права людини та мас-медіа в Україні

Збірник конспектів лекцій «Права людини та мас-медіа в Україні» розрахований для журналістів, студентів, аспірантів, викладачів, а також для широкого кола читачів, хто цікавиться медійними процесами в Україні.

Це спеціальне видання підготовлено в рамках реалізації програми стажування/підвищення кваліфікації викладачок і викладачів журналістики «Академія з прав людини для журналістів та журналісток» за фінансування Програми розвитку ООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії.

Погляди, висловлені в публікаціях, належать авторам і не обов’язково відображають позицію ініціаторів програми. Збірник загалом або окрему її частину (конспект лекції) може використати будь-який вищий навчальний заклад для підготовки студентів-журналістів або будь-яка медіаорганізація для підвищення кваліфікації журналістів-практиків на цінностях прав людини.

Права людини та мас_медіа_Україна_лекції  або завантажити тут: “Права людини та мас-медіа в Україні”

Авторський колектив: Близнюк А., Бондаренко І.; Бондаренко Т.; Брошкова С.; Бутиріна М.; Василик Л.; Виртосу І.; Волковинський О.; Вялкова І.; Глушко А.; Коваль Т.; Ковальова Т., Костюченко О.; Кучер Н.; Луць Ю.; Мельникова О.; Мірошниченко П.; Мітчук О.; Пикалюк Р.; Рудченко А.; Сипченко І.; Скібан Ю.; Тарасюк В.; Теребус О., Шендеровський К., Янець Н.

За загальною редакцією: Виртосу І., Шендеровський К.

Рекомендовано до друку Навчально-методичною комісією з журналістики та інформації та Вченою радою Інституту журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (протокол No 7 від 29 січня 2018 року). Видання здійснено в рамках реалізації програми стажування викладачів журналістики «Академія з прав людини для журналістів та журналісток» за фінансування Програми розвитку ООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії.


Права людини і журналістика: події на кафедрах 


КОНКУРС             Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка  про всеукраїнський КОНКУРС   студентських журналістських робіт «70 років Декларації прав людини та 20 років Національної інституції з прав людини в Україні»Положення про конкурс та фестиваль додається: Права людини_Фестиваль студентських робі

На Конкурс подано 47 роботи від 17 кафедр журналістики/медіадіяльності України: 47 авторів-студентів та 19 викладачів медіадіяльності.   Зведений список учасників Конкурсу

РЕЗУЛЬТАТИ КОНКУРСУ 

Оголошені результати конкурсу студентських журналістських робіт про права людини: дивитись на сайті ЦІПЛ


Викладачі та студенти вищих навчальних закладів Львівщини, адвокати, юристи, представники системи безоплатної правової допомоги, громадських організацій поділилися своїми думками щодо дотримання прав людини в Україні.

З вітальним словом до учасників заходу звернулася регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини у Львівській області Тетяна Панасенко. Вона розповіла присутнім про історію підписання Загальної декларації прав людини та значення цього документу для світової спільноти. Крім того, Тетяна Панасенко проінформувала присутніх про роль інституту Омбудсмана у механізмі забезпечення прав людини в Україні та ключові напрямки діяльності Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Ірина Ладика, студентка 4-го курсу Львівського національного університету ім.Івана Франка, учасниця фестивалю «Праволюдяність: медіафест» розкрила присутнім поняття сексизму та його види, а також поділилася власним баченням як правильно писати на ромську тематику, як уникати прихованої мови ворожнечі, узагальнень.

Викладачка кафедри нових медій Львівського національного університету ім.Івана Франка Юлія Луць звернула увагу на виклики, які з’являються у мережі Інтернет. Дискримінація за статевою, расовою, гендерною, етнічною та іншими ознаками, застосування мови ворожнечі, маніпуляцій і кіберзалякування, поширення сексистських, гомо- та ксенофобних стереотипів — найбільш виражені негативні практики віртуального середовища, що пов`язані із порушеннями прав людини.

Олена Скібан, асистент кафедри медіакомунікацій Української академії друкарства, розповіла про те, як співіснують права людини та професійні стандарти журналістики. Було наголошено, що основоположні цінності, як свобода, гідність, справедливість та рівність, мають транслюватися як ключові  смисли, основні принципи у вихованні та навчанні майбутніх журналістів, медіа працівників.

Повний текст повідомлення  ТУТ


Кафедра журналістики Чернівецького національного університету імені Ю.Федьковича. 3 грудня у залі вченої ради Чернівецького національного університету студенти журналісти та юристи провели спільний круглий стіл, присвячений темі дотримання прав людини, її гідності. Як наголосили спікери, гідність – це цінність, яка має бути закладена в основу будь-якого права. Студентам розповіли про витоки концепції людської гідності, що було особливо доцільно в Міжнародний день людей із інвалідністю та напередодні 70-ліття прийняття Загальної Декларації Прав Людини. Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернівецькій області Леонід Мельников розповів про діяльність інституції. Монітори Національного превентивного Механізму поділилися враженнями від відвідування місць несвободи в області. Поліцейський Обмудсмен у Чернівецькій області Оксана Ханевич познайомила учасників зі своєю роботою.

Студенти-журналісти ЧНУ презентували відеороботи, зняті на фестивалі «Праволюдяність: mediafest», та розповіли про свої нагороди у Конкурсі студентських журналістських робіт, приуроченому 70-річчю Декларації прав людини та 20-річчю Національної інституції з прав людини в Україні. А студенти-юристи представили діяльність Юридичної клініки ЧНУ, яка надає безоплатну правову допомогу. Участь у заході взяли активісти громадянського суспільства, які разом з усіма присутніми обговорили стан дотримання прав людини в області. Зокрема йшлося про такі теми: дотримання гідності людини; протидія дискримінації; протидія домашньому насильству;  дотримання прав внутрішньо переміщених осіб; захист прав людей з інвалідністю; захист прав молоді та студентів.

Ініціював проведення круглого стола Богдан Бойко – координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернівецькій області.


Майбутні журналісти вчилися захищати права людини в медіа. Студенти-журналісти стали учасниками низки тренінгів із захисту прав людини в медіа, які спільно із запрошеними експертами провела Тетяна Бондаренко, завідувач кафедри журналістики, реклами і PR-технологій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Навчання тривало впродовж листопада – грудня 2017 року. Основна мета навчання – підвищення обізнаності у сфері прав людини, рівності й недискримінації, посилення чутливості ЗМІ до проблематики меншин та вразливих груп. Учасники практичного навчання запропонували й обговорили такі теми: як правильно висвітлювати інформацію про внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у медіа; ейджизм як один із найпоширеніших стереотипів у ЗМІ; гендерна нерівність у суспільстві; життя національних меншин у фокусі медіа; інформаційний супровід життя людей з інвалідністю та ін. Запрошеними експертами стали Олександр Лавриненко, директор Черкаської громадської організації  «Спільнота переселенців із Донецька та Сходу України»; Андрій Мозговий, студент Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького ННІ історії і філософії, колишній працівник компанії «Орифлейм», Наталія Земзюліна, голова Центру гендерних досліджень ЧНУ ім. Б. Хмельницького; Варду Марутян і Світлана Мартиросян, представниці Союзу вірменської молоді в Черкаській області; Володимир Рашук, людина з інвалідністю, філософ за фахом, та ін. Більш детально ТУТ: Бондаренко Тетяна_Черкаси_публічні заходи кафедри


На факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась зустріч із головою правління ГО «Центр інформації про права людини» Тетяною Печончик та координаторкою проекту програми розвитку ООН Світланою Колишко, в межах якої для студентів та викладачів було представлено результати загальнонаціонального дослідження «Що знають і думають українці про права людини». Організатор – асистент кафедри нових медій Луць Юлія Михайлівна. Більше про захід ТУТ: Львів_Що знають і думають українці про права людини


Кафедра журналістики Сумського державного університету: тривалий час ми ніби й не помічали людей з інвалідністю. А коли ж схопилися, то шпальти й екрани зарясніли публікаціями на кшталт: “люди з обмеженими можливостями”, “люди з особливими потребами”, іншою подібною лексикою. Однак, чи коректно так звертатися до наших співгромадян? Про це йшлося на фаховому семінарі –тренінгу для студентів, який організував Центр медіа та інформаційної грамотності кафедри журналістики СумДУ. Тренери – кандидати наук із соціальних комунікацій, доценти Тетяна Ковальова та Інна Сипченко. Далі за посиланням: Суми_Особливості висвітлення подій за участю представників соціально вразливих груп


Анною Глушко та Аліною Рудченко, викладачками кафедри журналістики Донецького національного університету імені Василя Стуса, було проведено публічний захід: 1 грудня 2017 року 20 студентів спеціальності «Журналістика» взяли участь у тематичному тренінгу «Журналістика та права людини». Тренінг складався з трьох змістових блоків: перший – був присвячений окресленню понять «права людини», «дискримінація», «мова ворожнечі» тощо;  другий – було присвячено стереотипам та типовим помилкам у висвітленні тематики чутливих груп; третій – був присвячений ґендерній проблематиці та прикладам дискримінації в медіа за ґендерними ознаками. Також студентство було запрошене до перегляду фільмів на кінофестивалі DOCUDAYS, присвяченому правам людини, що проходив тими днями у Вінниці. Звіт і фото з проведеного заходу можна знайти за посиланням: Сторінка кафедри ДНУ ім. В. Стуса на ФБ  , а також тут: Рудченко А. Глушко А. Звіт з публічного заходу 1.12.2017


У конференц-холі Української академії друкарства відбулася зустріч з Ольгою Жмурко, директоркою Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження». Обговорювалися актуальні питання дискримінації у сучасному медійному просторі, зокрема як проблема ромофобії представлена у медіа. Експертка розповіла про сучасне становище ромів в Україні, частково торкнулася їх історії та культури, а також зазначила які терміни варто використовувати: роми vs цигани? Ініціатором зустрічі стала асистент кафедри медіакомунікацій Олена Скібан. Інше про захід: Львів_УАД_офіційна сторінка на ФБ

Також на базі кафедри медіакомунікацій Української академії друкарства асистент кафедри Олена Скібан провела відкриту лекцію для студентів та викладачів на тему: «Мова ворожнечі як різновид дискримінації та проблема толерантності медіа в Україні: правовий та етичний аспекти». Інше про захід за цим посиланням…


На факультеті філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбулася (30 листопада 2017 р.)  лекція-тренінгПрава людини, ґендероване суспільство та медіа“. Модератор заходу – доцент кафедри соціальних комунікацій Теребус Оксана Леонідівна. Захід викликав інтерес не тільки у студентів-журналістів і видавців, а й у студентів-філологів. Одностайно вирішили продовжити обговорення тем з прав людини у інших форматах. Фотозвіт про захід можна переглянути за посиланням на сторінці кафедри соціальних комунікацій_Луцьк


На кафедрі видавничої справи, редагування, основ журналістики та філології Житомирського державного університету імені Івана Франка, з ініціативи та при участі Близнюка Андрія Сергійовича, кандидата філологічних наук, доцента кафедри,  проведено відкритий захід на тему «Мова ворожнечі: як вона проявляється та як її уникати?». Під час заходу детально проаналізовано появу мови ненависті у різні історичні періоди та у різних народів. Далі: Близнюк А_С_Житомир_Протидія Мові ворожнечі

На кафедрі теорії комунікацій, реклами та зв’язків з громадськістю Запорізького національного університету, з ініціативи та за участю Ірини Бондаренко, к. філол. н., доцента кафедри проведені лекції для студентів факультету журналістики з питань запобігання дискримінації на теми: «Журналістика й дискримінація: долаючи стереотипи, упередження, конфлікти», «Проблема людей з інвалідністю в українських мас-медіа», «Історія одного народу: хроніки поневірянь, недовіри та пристрасті». Презентації лекцій розміщено на сайті Запорізького національного університету у системі електронного забезпечення дисциплін Moodle (за цим посиланням). Лекції знаходяться у відкритому доступі. Кожен зі студентів-слухачів курсу виконував творче завдання, яке публічно захищав наприкінці навчального семестру. Формат творчих завдань: журналістські матеріали, соціальна реклама; студенти спеціальності «Видавнича справа та редагування» здійснювали літературне редагування матеріалів з наявними ознаками мови ворожнечі.  У межах лекційних занять з «Журналістської етики» для студентів факультету журналістики проведено зустрічі толерантності за участю Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед» на тему «Hate speech: ЛГБТ». Інформація розміщена на сайті «Гендер Зед» за таким посиланням: Гендер Зед_Запоріжжя


На кафедрі журналістики, видавничої справи та редагування Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка проведено семінар-тренінг на тему «Мова ворожнечі в ЗМІ» із запрошенням старшокласників школи №26 м.Кропивницький (в рамках тижня медіаграмотності). Ініціатором та учасником заходу був Пикалюк Роман Володимирович, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри. Огляд: Пикалюк_Кропивницький_Протидія мові ворожнечі


На кафедрі журналістики, реклами і зв’язків з громадськістю Інституту міжнародних відносин Національного авіаційного університету,завдяки співпраці з «Академією прав людини для журналістів та журналісток», в І семестрі 2017-2018 навчального року відбулися три заходи, присвячені правам людини в Україні. Їх модератором була викладач кафедри Наталія Кучер (nk.jtp2016@gmail.com). Звіт про ці події “Права людини: зустрічі, листи і лонгріди. Огляд подій” можна переглянути за посиланням  Навчальний блог викладача кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю НАУ Кучер Н.О.,  а також на сайті Кафедра_НОВИНИ 


В Запорізькому національному університеті відбулася дискусія на тему «Висвітлення у ЗМІ питань гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації». Зустріч і розмову студентів і студенток 3 курсу факультету журналістики вишу з експертками та представницями організацій Amnesty International Україна, “Гендер Z”, Інституту масової інформації організував і провів Павло Мірошниченко, доцент кафедри журналістики (електронна пошта – pavlomirosh15@gmail.com). Матеріал про захід тут: На факультеті журналістики ЗНУ відбулася зустріч до Міжнародного дня прав людини

Кафедра журналістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка інформує про публічний огляд результатів студентських досліджень з прав людини в ЗМІ. “Такі дослідження сприяють кращому розумінню прав людини та ролі держави в їх дотриманні. Крім того, тема прав людини, зокрема в Україні, є науково перспективною”, – прокоментував доктор філологічних наук, професор Олександр ВолковинськийПереглянути текст: Волковинський_Висвітлення прав людини в ЗМІ


Факультет філології та масових комунікацій Маріупольського державного університету, заступник декана з навчальної роботи – старший викладач кафедри соціальних комунікацій Вялкова Ірина Олександрівна (електронна пошта – irina.alex.vyalkova@gmail.com) та викладач Мельникова Олена Сергіївна: Прес-клуб «Факти порушення прав людини як інформаційний привід для створення журналістського матеріалу». По суті тут:  Маріупольський ДУ_прес_центр_15.12.2017


Упродовж навчального семестру на факультеті журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука (Рівне) традиційно проходять поза аудиторними заняттями зустрічі, прес-конференції, тренінги та лекції з питань розвитку української журналістики на цінностях прав людини. Питання “Права людини. Сучасна концепція прав людини та демократії” студенти факультету журналістики обговорювали з американським юристом, доктором Джимом Девідсом. До розуміння питання “Рівні права і можливості чоловіків і жінок: світова та українська практика унормування”  долучилась Світлана Богатирчук-Кривко. Питання “Інвалідність. Больові точки висвітлення теми інвалідності в українських мас-медіа”  розкриває студентське інформаційне агентство факультету (декан Мітчук О.А., електронна пошта – mitchukoa@ukr.net) за участю параолімпійців з Рівненщини. Коротенько про факультетські заходи у відеозвіті за посиланням Сайт університету імені С.Дем’янчука. Новини   або Відеозвіт на Youtube 


У Національному університеті «Острозька академія» 7 листопада 2017 р. відбулася панельна дискусія «Журналістика та права людини в Україні». На цей захід прийшли не тільки студенти журналістики, а й інших  спеціальностей. Організатор дискусії, старший викладач кафедри журналістики Олексій Костюченко (пошта – oleksii.kostiuchenko@oa.edu.ua) до розмови запросив викладачку Острозької академії, координаторку та юристку громадської приймальної Української Гельсінської спілки з прав людини Марію Цип’ящук, координаторку Медійної ініціативи за права людини Ольгу Решетилову та журналістку, громадську діячку Інну Білецьку. Ось посилання на новину: Острог_новина_дискусія Журналістика та права людини та на відеосюжет: Острог_відео_дискусія Журналістика та права людини


Кафедра журналістики Ужгородського національного університету про захід (нотатки)  “Висвітлення ромської тематики в ЗМІ: пошук балансу” (12 жовтня 2017 р.). Підготував Володимир Тарасюк, доцент кафедри, заступник голови Закарпатської обласної організації Національної спілки журналістів України,  електронна пошта – voltar6868@gmail.com 
Тарасюк Володимир_Ужгородський НУ_жовтень 2017


Кафедра журналістики Тернопільського національного педагогічного університету про семінар “Особливості висвітлення людей з інвалідністю в мас-медіа”. Підготувала асистент кафедри Надія Янець (електронна пошта:  nadiyanets@gmail.com). Переглянути ТУТ:  https://www.youtube.com/ 


Кафедра журналістики Чернівецького національного університету імені Ю.Федьковича  про тренінг з мови ворожнечі  2017-11-17. Підготувала завідувач кафедри доцент Любов Василик (електронна пошта –vasylyk@ukr.net). Переглянути на сайті університету, а саме:  Мова ворожнечі_Чернівці


Права людини і журналістика: як правильно подавати інформацію про соціально вразливі категорії людей. Таку тему було порушено на семінарі-тренінгу, який для школярів секції «Журналістика» провели студенти та викладачі факультету систем та засобів масової комунікації Дніпровського національного університету ім. О. Гончара спільно із регіональним відділенням Малої Академії наук.  Підготувала  Бутиріна Марія, доктор наук із соціальних комунікацій, завідувач кафедри масової та міжнародної комунікації  (butyrinam@gmail.com) . Переглянути на сайті університету, а саме: Дніпро_права людини і журналістика


Кафедра соціальних комунікацій Інституту журналістики Київського національного університету імені Шевченка пропонує навчальну інформацію “Права людини: дати календаря як інформаційні приводи” (укладач Шендеровський К.). Дивитись ТУТ:  Шендеровський_для журналістів_Права людини_Інформаційні приводи


Права людини і журналістика: навчальні програми та проекти 

Результат пошуку зображень за запитом "програма"

 

 

 

 

 

 

Права людини та медіадіяльність. Збірник навчальних програм
Права людини та медіадіяльність. Збірник навчальних програм

Збірник начальних програм “Права людини та медіадіяльність” підготували викладачі журналістики з різних ВНЗ України: учасниці та учасники спеціальної програми “Академія прав людини для журналістів та журналісток” (вересень 2017 – березень 2018 рр.).

Усі навчальні програми пройшли апробацію, рекомендовані до друку. При викладанні матеріалу навчальної програми, автори / укладачі дотримувались основних вимог відповідного навчального закладу.

Збірка в цілому, або окрема її частина може бути використані будь-яким вищим навчальним закладом для підготовки студентів-журналістів або будь-якою медіаорганізацією для підвищення кваліфікації журналістів-практиків на цінностях прав людини.

ЗАВАНТАЖИТИ “Права людини та медіадіяльність”

Автори: Шендеровський К. (керівник), Виртосу І., Близнюк А., Бондаренко І., Бондаренко Т., Брошкова С., Бутиріна М., Василик Л., Волковинський О., Вялкова І., Глушко А., Коваль Т., Ковальова Т., Костюченко О., Кучер Н., Луць Ю., Мельникова О., Мірошниченко П., Мітчук О., Пикалюк Р., Рудченко А., Сипченко І., Скібан О., Тарасюк В., Теребус О., Янець Н.

Рекомендовано до друку Навчально-методичною комісією з журналістики та інформації та Вченою радою Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка (протокол № 7 від 29 січня 2018 року).