Французький викладач розповів майбутнім журналістам про гендерні політики

7 березня Максим Форест, викладач-науковець з Паризької Вищої школи політичних студій, відвідав Інститут журналістики КНУ ім. Т.Г. Шевченка з лекцією про гендерні політики Європи.

За декілька днів до Міжнародного жіночого дня Інститут журналістики КНУ ім. Т.Г. Шевченка став місцем жвавих дискусій. Протягом тижня стіни вишу приймали декілька заходів, присвячених проблематиці гендерної рівності.

День напередодні свята не став винятком – в одній з аудиторій Інституту кілька десятків студентів мали лекцію на тему: «Гендерні політики у Європі: новий розподіл Заходу та Сходу». Проводив її Максим Форест – викладач-науковець з політичних студій Вищої школи політичних студій Парижу. Окрім викладацької роботи, він реалізував декілька проектів, присвячених темам гендерної політики, рівності та протидії дискримінації в різних країнах.

Науковець, зокрема, вивчав досвід пострадянських держав у перехідний період – наприклад, боротьбу суспільства за гендерну рівність з консерваторами при владі в Естонії та унікальний випадок визнання Московським адміністративним судом одностатевого шлюбу двох нідерландців.

Під час основної частини лекції Фостер розповів студентам про позиції урядів різних європейських країн стосовно ролі чоловіків і жінок в суспільстві, економіці і політиці. Потім був відведений час на запитання аудиторії.

Спершу викладач пояснив мотивацію як прихильників ідей рівності статей, так і їхніх опонентів. Перші загалом мають ліберальні погляди і відстоюють позиції індивідуалізму: мовляв, соціальні та економічні гарантії не мають залежати від статі, сексуальної орієнтації та гендеру. Другі ж апелюють до демографічних проблем, цінностей традиційної сім’ї та християнства.

За словами лектора, в гендерній дискусії є й неабиякий політичний аспект.

«Не секрет, що різні політичні сили усіх держав зовсім по-різному ставляться і до гендерної рівності, і до ЛГБТК-спільноти. Інколи новообраний парламент видає законодавчі акти, які здійснюють справжній прорив у вирішенні проблем рівності, але трапляються і спекуляції на цій темі. Навіть в європейських країнах нерідко можна зустріти заяви націоналістичних рухів про тиск з боку ЄС – нібито, він зобов’язує легалізувати одностатеві шлюби або дозволити аборти. Насправді ж, ЄС не має єдиних директив для держав-членів з цих питань, а подібні заяви просто вигідні рухам, що їх проголошують, напередодні виборів» – зазначив Максим Форест.

Політолог наголосив: рівність починається з особистості. Толерантність і повага в щоденному спілкуванні є такими ж важливими, як і передвиборчий аналіз програм політичних рухів – так, з них також можна зробити висновки про ставлення до дискримінації.

Організатори заходу: Французький інститут в Україні / Institut français d’Ukraine та Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка .

Автор: Олександр Поліщук, 1 курс магістратури, ЖМК (PR)