Чекмишев Олександр Вікторович

ЧекмишевЧекмишев Олександр Вікторович, доктор наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри соціальних комунікацій.

Народився 27 квітня 1967 року в м. Тальне на Черкащині.

У 1985–1992 роках навчався на факультеті журналістики КНУ ім. Т. Г. Шевченка. З 1985 по 1987 рік служив у Радянській армії, після чого під час навчання (1990–1992) працював кореспондентом Тальнівської районної газети “Колос”, а також спецкором, завідувачем відділу, редактором відділу тижневика «Культура і життя», кореспондентом газети «Край».

Після університету вступив до аспірантури (1992–1995) і одночасно (1992–1994) працював політичним оглядачем, аналітиком, експертом телевізійних програм Українського Незалежного Центру Політичних Досліджень. 25 січня 1994 року став членом НСПУ.

1994 року створив першу громадську лабораторію з медіа-моніторингу – Комітет “Рівність можливостей”.

Із 1995 року – асистент Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка (із 2000 року доцент).

1996 року  захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук на тему «Міфо-символічна структура публіцистичних текстів Симона Петлюри в контексті національної міфології».

2012 року захистив докторську дисертацію на здобуття доктора наук за спеціальністю 27.00.01 – теорія та історія соціальних комунікацій. Тема: «Моніторинг ЗМІ в системі соціальних комунікацій: історико-теоретичний та прагматичний аспект».

2000 року об’єднав Комітет “Рівність можливостей” із Асоціацією “Спільний простір” в єдиний громадський консорціум та став керівником моніторингових проектів АСП.

З 2000 по 2008 рік працював заступником директора Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Брав участь у реалізації близько 50-ти міжнародних проектів із медіа-моніторингу, впровадження євростандартів в українське медійне середовище та з медіаграмотності. Один із авторів-розробників сучасних професійних та етичних стандартів журналістики, адаптованих до основних положень європейських та американських професійних кодексів та настанов із редакційної політики.

Здійснює громадські моніторинги ЗМК на базі організаційних спроможностей ГО Комітет «Рівність можливостей» та Асоціація «Спільний простір».

Є провідним медіаекспертом, чий фаховий рівень підтверджений 23-х річним досвідом діяльності в рамках міжнародних проектів, підтриманих такими донорськими організаціями як USAID, NED, Рада Європи, Європейський Союз.

Виступає в ролі консультанта провідних загальнонаціональних та регіональних телерадіокомпаній.

Займається проблемами професіональної комунікації, розробкою та адаптацією до реалій українських медіа професійних та етичних стандартів. Автор і розробник низки нормативних, спеціальних та тренінгових курсів для практикуючих журналістів та студентів факультетів журналістики. Ним розроблено тренінгові курси з основ моніторингу, роботи з громадськістю, обробки та аналізу інформації використовуються державними та громадськими установами.

Брав участь у розробці концепції державної інформаційної політики, з 2001-го року був членом експертної комісії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі, членом робочої групи Держкомтелерадіо, Парламентського комітету з питань свободи слова з розробки пропозицій щодо створення суспільного мовлення.

Автор та співавтор понад 100 збірників моніторингових досліджень, понад 100 наукових та науково-популярних статей, 2 монографій, 1 підручника та 3 навчальних посібників.

Нагороджений:

• Подякою ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка (2001).
  • Почесною грамотою Київського національного університету імені Тараса Шевченка (2003).
  • Грамотою Міністерства науки і освіти України (2007).
  • Почеcною грамотою Національної ради з питань телебачення і радіомовлення (2007).
  • Почесною грамотою Спілки журналістів України (2007).