Правозахисна (адвокаційна) журналістика в Україні

На цій сторінці ми відображаємо окремі принципові фрагменти дискусії про становлення, визначення, розвиток правозахисної (адвокаційної) журналістики в Україні з 2013 року по теперішній час. В різні часи – аргументи є різними: від визначення цільова, гостра тематична спеціалізація в журналістиці …до “новітній феномен в медіа”… Так що таке правозахисна (адвокаційна) журналістика в Україні? Якою є Ваша відповідь?  

 2024 рік. Міжнародна наукова конференція “Журналістика, медіа, піар та реклама:
погляд сучасності” (25–26 грудня 2024 року, м. Рига, Латвійська Республіка). Тези доповіді Шендеровського Костянтина Сергійовича на тему: “Правозахисна журналістика в Україні як журналістика суспільних змін: історіографія питання”.Шендеровський_тези

2013 рік. Адвокаційна журналістика: світовий та український досвід” (2013) – посібник з журналістської адвокації прав людини та громадських інтересів.  АБО в іншому форматі…

2014 рік. Журналістка Ірина Виртосу: відеовізитка (звертаю вашу увагу, що вона була записана 8 років тому. Візьміть до роздумів: що залишилося актуальним, а що могло втратити).

2015 рік. Матеріал на «Детектор медіа» (Оксана Ставнійчук): Адвокаційна журналістика: камені спотикання…

2018 рік. Виходить збірник лекцій (частина 1): Права людини та мас-медіа в Україні: Збірник конспектів лекцій [Тексти] / Авт. кол. – За ред. Виртосу І., Шендеровського К. – Київ: Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. 2018. – 260 c. Окрема лекція на сторінці 16: Шендеровський Костянтин, Виртосу Ірина. Правозахисна або адвокаційна журналістика: концептуальний підхід становлення та розвитку медіадіяльності Зазначено: Правозахисна журналістика (ширше – адвокаційна журналістика) – це журналістська практика в Україні на цінностях прав людини.

2018 рік. Виходить стаття “Це не лише про меншини” (авторство Виртосу Ірини та Шендеровського Костянтина).

2019 рік. Інтерв’ю на медіаплатформі Української Гельсінської спілки з прав людини:  Правозахисниця і журналістка Ірина Виртосу: «Тема прав людини не далася мені легко»

На «Детектор медіа» стаття Ірини Виртосу “Маніпуляції та захист бізнес-інтересів — це не правозахисна журналістика”

2021 рік. Виходить збірник лекцій (частина 3): Права людини та масмедіа в Україні. Частина 3: Збірник конспектів лекцій / за ред. Виртосу І., Шендеровського К. Київ : Інститут журналістики, 2021. – 354 с. На сторінці 7: Виртосу Ірина, Марченко Ірина. Правозахисна журналістика: осмислення шляхів розвитку Звертаємо увагу на таке: Правозахисна журналістика в Україні проходить непростий шлях, щоби ствердитися як напрям, як фахова тема, як спеціалізація й ширше — як журналістика на цінностях прав людини. Тому що в ній є як сильні сторони, так і слабкі.

2022 рік. для студентів 3 курсу інституту журналістики (умови онлайн навчання) підготовлено три відеоуроки (подано оригінал):

Урок 1:  Правозахисна журналістика: дещо з історії…

Урок 2:  Правозахисна журналістика: контент…

Додатки.  Лариса Денисенко: Праволюдяність   Лариса Денисенко: Коли притискання до серця нестерпне

Урок 3: Правозахисна журналістика: різноманіття…

Додатки.  Рівні різні: чому Україні треба будувати державу для всіх.   Cхожі перехожі: українці про те, чому інклюзивне суспільство справді потрібне  “Чому їм більше прав, ніж нам?”, або Чи буває дискримінація позитивною?  

Урок додатковий… з відповідями на питання студентів


КАТАЛОГ  Конкурсу студентських журналістських робіт

Права людини в медіа: від розуміння до змін : каталог студентських робіт конкурсу (Київ, 2020). – К. : Інститут журналістики, Центр прав людини ZMINA, 2020.
 
У каталозі представлена інформація про конкурсантів та конкурсанток, які взяли участь у ІІ Всеукраїнському журналістському конкурсІ студентських робіт «Права людини в медіа: від розуміння до змін». До оргкомітету було подано 171 роботу (для порівняння: у минулому – 47 робіт), загалом – 267 авторів та авторок із 25 університетів та одного журналістського гуртка. Конкурс покликаний сприяти якісним змінам у журналістській освіті та стимулювати розвиток медіадіяльності на цінностях прав людини.